Warsztaty kreatywne z okazji Mikołajek🎅

02 grudnia, 10:57, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
Mikołajki 🎅to jeden z ulubionych dni w roku, tego dnia obdarowujemy się drobnymi prezentami. W związku z tym 1 grudnia 2021 roku o godzinie 15:30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem zorganizowaliśmy warsztaty rękodzieła artystycznego „Brzozowe Mikołaje” 🎅 Uczestnicy wykonali drewniane Mikołaje🎅, które staną się upominkiem dla bliskich lub dekoracją.
Materiały potrzebne do wykonania🎅:
 • konar brzozy
 • farba akrylowa
 • wata
 • brokat
 • klej
 • bibuła
 • kokarda
 • sznurek
Sposób wykonania:
Uczestnicy otrzymali konar brzozy, który następnie ozdobili wyżej wymienionymi materiałami. Powstały piękne mikołaje, które dzieci zabiorą w grudniu do domu. Zachęcamy do wykonania🎅

Więcej zdjęć: FB M-GOK Jedwabne

27 listopada 2021

30 listopada, 10:52, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
27 listopada 2021 roku odbyła się zbiórka harcerska podczas której harcerze wzięli udział w grach i zabawach andrzejkowych. Uczestnicy mogli „wywróżyć” sobie przyszłość, a także wziąć udział w zabawach zorganizowanych z tej okazji. Były wróżby z butów, wyszukiwanie kolorowych karteczek z zawodem, który będą „w przyszłości wykonywać” itp. Odbył się również pokaz wiązania węzłów: ratowniczego i ósemki, po którym harcerze ćwiczyli ich wiązanie.
więcej zdjeć: FB M-GOK Jedwabne

WYNIKI VII FESTIWALU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ – JEDWABNE 2021 ONLINE

24 listopada, 18:20, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
Znamy już wyniki. W konkursie wzięło udział 46 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Komisja miała bardzo trudne zadanie, aby wyłonić laureatów.
W pracy komisji uczestniczyły:
 1. Izabela Cierpikowska – pracownik Resortu Obrony Narodowej 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. bryg. Mariana Raganowicza
 2. Celina Borawska
W kategorii klas I-III:
 • I miejsce – Lena Błaszczak
 • II miejsce – Oliwia Winiarek
 • III miejsce – Filip Piotrowski
 • Wyróżnienie: Lidia Kossakowska
W kategorii klas IV-VI:
 • I miejsce – Karolina Chojnowska – Stawiski
 • II miejsce – Amelia Piotrowska
 • III miejsce – Łucja Baczewska
 • Wyróżnienia: Szymon Klimowicz, Julia Szmitko, Weronika Osiecka
W kategorii klas VII-VIII:
 • I miejsce – Aleksandra Sokołowska
 • II miejsce – Sandra Patalan
 • III miejsce – Oliwia Szmitko
 • Wyróżnienia: Malwina Leszczyńska, Katarzyna Bagińska
UWAGA: Wszystkich uczestników Festiwalu zapraszamy po odbiór – medali za udział w konkursie oraz osoby nagrodzone i wyróżnione po odbiór nagród rzeczowych. Odbiór nagród od wtorku do soboty w godzinach 10-17 do 30.11.2021roku. Nagrody rzeczowe ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnem, której składamy serdeczne podziękowania.
Nagrody rzeczowe to:
 • I miejsce – Powerbank 20000 mAh 3xusb plus śpiewnik pieśni patriotycznych
 • II miejsce – głośnik bluetooth TG157 plus śpiewnik pieśni patriotycznych
 • III miejsce – zegarek smartwatch M119 plus śpiewnik pieśni patriotycznych
 • Wyróżnienie – gra planszowa „Kocham cię Polsko” plus śpiewnik pieśni patriotycznych
 • Za udział – medale
Serdeczne podziękowania dla Szanownego jury za poświęcony czas i nieocenioną pomoc w wyłonieniu zwycięzców VII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym festiwalu, gratulujemy odwagi i pięknej postawy patriotycznej i zapraszamy za rok. Jak co roku zamieszczamy filmiki z nagraniami tylko osób, które zajęły I miejsca. Osoby, które zajęły inne miejsce lub wyróżnienie i chciałyby, żeby wstawić ich filmik na nasz profil muszą do nas napisać 🙂 pozdrawiamy cieplutko 🙂

Święto Niepodległości

13 listopada, 14:01, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
11 listopada 2021 roku harcerze z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego pod kościołem św. Jakuba w Jedwabnem rozdali mieszkańcom Miasta i Gminy Jedwabne kotyliony narodowe wykonane na warsztatach w M-GOK Jedwabne.
Biało-czerwona rozeta przypinana do garderoby stanowi manifest patriotyzmu i przynależności do narodu polskiego. Noszono ją z dumą w ważnych dla kraju momentach. Harcerze uczestniczyli w uroczystej mszy świętej poświęconej obchodom 103 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, pełnili honorową wartę przy Pomniku Sybiraka oraz złożyli wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny znicz oddając hołd wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swe życie za Ojczyznę.

Owocowo – warzywne warsztaty kulinarne dla dzieci – ,, Sok Kubuś”

10 listopada, 13:45, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
9 listopada 2021 roku o godzinie 15:30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyły się warsztaty kulinarne. Harcerki pomogły w wykonaniu soku owocowo-warzywnego z naturalnych składników: dynia, jabłko i marchew oraz wykonały kolorowe etykiety na butelki.
Nasze warsztaty to akcja pt. ,, Żyj zdrowo i tradycyjnie” , która ma na celu promowanie zdrowego odżywiania. Wzmacniają odporność, są wybuchową mieszanką witamin i mikroelementów. Chronią przed infekcjami, wzmacniają organizm, rozjaśniają umysł, oczyszczają organizm z toksyn.
Przepis na naszego ,, Kubusia”
– dynia 2 kg,
– marchew 2 kg,
– jabłka 3 kg,
– cukier 1 kg,
– woda.
Sposób przygotowania:
Oczyszczoną dynię kroimy na niewielkie kawałki, podlewamy odrobiną wody i gotujemy do miękkości. W drugim garnku gotujemy pokrojoną marchewkę. W trzecim garnku gotujemy jabłka. Następnie blendujemy wszystkie musy. Łączymy je ze sobą i dodajemy cukier. Uzupełniamy wodą do 10 litrów. Zagotowujemy. Sok przelewamy do wyparzonych butelek i pasteryzujemy 20 minut.
Powstałe na warsztatach soki będą wystawione na licytację dla Juleczki. Zapraszamy do licytacji pysznych, zdrowych soków.

Więcej zdjęć: M-GOK Jedwabne

VII Festiwal

04 listopada, 13:41, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Akcja ,, Pamiętamy” – uporządkowanie opuszczonych i zaniedbanych grobów

03 listopada, 13:32, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
W dniach od 25 do 30.10.2021 roku harcerze z 21 DH ,, Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego⚜️ w Jedwabnem wzięli udział w akcji ,, Pamiętamy”. Harcerze⚜️ porządkowali zaniedbane, zapomniane i nieodwiedzane groby. 30 października złożyli na nich wiązanki wykonane podczas warsztatów rękodzieła w M-GOK Jedwabne. Odwiedzili również miejsca Pamięci Narodowej🇵🇱, na których złożyli wiązanki i oddali hołd Poległym🇵🇱 niech płonie światło pamięci. Czuwaj! 🕯⚜️
Więcej zdjęć: M-GOK Jedwabne.

Akcja pt. ,,PAMIĘTAMY” – warsztaty rękodzieła artystycznego – ,,Naturalne kompozycje”

28 października, 14:43, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

26 października 2021 roku o godzinie 15:30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego. Uczestnicy wykonali stroiki, wiązanki i dekoracje z naturalnych materiałów: igliwia, gałązek świerku, kwiatów ogrodowych, orzechów, szyszek i jarzębiny.

Nasze warsztaty to akcja pt. ,,PAMIĘTAMY”, która ma na celu zachęcenie wszystkich do tego, by przy okazji sprzątania grobów swoich bliskich zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęli chociaż jeden grób. Społeczna i edukacyjno-historyczna akcja ma na celu krzewienie szacunku do miejsc Pamięci Narodowej poprzez czynne dbanie o opuszczone groby.

Naszym zdaniem szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład oraz pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych trawą starych, opuszczonych grobów znajdujących się na naszym cmentarzu.

Powstałe na warsztatach rękodzieło zaniesione zostanie przez harcerzy 30.10. 2021 roku na opuszczone i wcześniej uporządkowane przez nich groby znajdujące się na cmentarzu Parafialnym w Jedwabnem oraz na Grób Żołnierzy poległych za Naszą Ojczyznę i pod Pomnik Sybiraka.

Opuszczone mogiły uporządkowane zostały przez harcerzy z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego i ich rodziny.

Więcej zdjęć: facebook.com/mgokjedwabne/posts/629228934914367

Zbiórka 23.10.2021

23 października, 14:31, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Warsztaty rękodzieła – ,,Kotyliony narodowe”🇵🇱

21 października, 14:27, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
19 października 2021 roku o godzinie 15:30 odbyły się warsztaty, w których wzięli udział harcerze z 21 DH ,, Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego. Tematem warsztatów były symbole narodowe. 🇵🇱
Materiały potrzebne do wykonania kotylionu narodowego:🇵🇱
 • kartki białe A4
 • kartki czerwone A5
 • nożyczki
 • linijka
 • klej
 • taśma dwustronna
Sposób wykonania:
Z czerwonej kartki A4 wycinamy pasek o szerokości 4 cm i długości 28 cm i składamy go w równą harmonijkę. Następnie z kartki białej A4 wycinamy pasek o szerokości 2,5 cm i długości 28 cm i składamy go również w równą harmonijkę. Pasek czerwony smarujemy klejem i przyklejamy na niego pasek biały, końcowe brzegi sklejamy. Przystępujemy do wycięcia białego (o średnicy 2,5 cm) i czerwonego (o średnicy 4,5 cm) kółka oraz dwóch pasków białego i czerwonego o szerokości 1 cm i długości 8 cm. Przygotowaną wcześniej harmonijkę naciskamy lekko na środku tak, aby powstało nam czerwono-białe koło na jego środku naklejamy przygotowane białe kółko. Z tyłku naklejamy paski biały i czerwony, a na nich koło czerwone i kawałek taśmy dwustronnej. Tak powstał kotylion narodowy.
My wykonaliśmy 150 sztuk🇵🇱, zostaną rozdane mieszkańcom przez harcerzy z 21 DH ,, Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego podczas Święta Niepodległości 11 listopada🇵🇱

Jesienne inspiracje

12 października, 14:15, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

12 października 2021 roku o godzinie 11:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyły się warsztaty rękodzieła jesiennego „Bukiety z liści”. W warsztatach wzięła udział klasa IIIB ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem z wychowawczynią p. Agnieszką Jastrzębską. Uczestnicy pod czujnym okiem instruktorek wykonali różyczki z kolorowych liści, następnie ułożyli je w piękne bukiety. Swoje prace zabrali do domu, aby przekazać je w prezencie bliskim. Dzieci wzięły również udział w loterii dla Juleczki oraz przyniosły fanty na jarmark, który odbędzie się 16 października pod M-GOK w Jedwabnem, na który serdecznie zapraszamy.

O godzinie 15:30 odbyły się drugie warsztaty jesienne, podczas których harcerki z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego wykonały także bukiety z liści klonu. Do ich wykonania potrzebne były liście klonu, które dzieci uzbierały koło M-GOK. Do zrobienia jednego bukietu użyto około 5-7 sztuk róż oraz mocną nić. Pierwszym krokiem było złożenie liścia na pół. Następnie taki złożony na pół liść zwijano w ciasny rulonik. Później składano na pół kolejnego liścia i dokładano go do rulonika. Kolejno brano następny liść i znów składano go na pół i tak jak poprzednio owijano go wkoło. Czynność tę wykonywano dotąd, dopóki róża nie przyjęła odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Różę obwiązano nitką.

I tak powstała pierwsza różyczka. Aby stworzyć kolejne róże, czynność powtarzano. Do jednego bukietu wykonano 7 róż, które udekorowano kolorowymi listkami. Powstał piękny kolorowy bukiet róż. Gotowe bukiety można popryskać lakierem do włosów. Wtedy będą ładnie błyszczeć i będą trwalsze. Zachęcamy do wykonania bukietów te osoby, które nie mogły uczestniczyć w naszych warsztatach.

Pokaz slajdów ze zbiórki naborowej

29 września, 23:08, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Zdrapki dla Juleczki

11 września, 17:02, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
Kochani dziękujemy gorąco za zdrapki 🤩💪👏 Andrzej Polkowski, Sylwii ze sklepu świat Mody, Katarzyna Kostrzeba Art, pracownikom sklepu Prim😘 oraz osobom, które przyniosły zdrapki ale się nie przedstawiły 🤩… Ale życzyły szczęścia 👍😘
Dla wszystkich serdecznie dziękujemy w imieniu własnym jak i Juleczki❤️
Podczas dzisiejszej zbiórki drużyny ,, drapaliśmy” zdrapki od Was💪❤️
W sumie było ich powyżej 100 🙃💪👍❤️ Wygrana to 444 zł😁 same 4😁🙃😉
plus 50 zł dorzuciła nam właścicielka sklepu ABC ❤️
Wszystkich darczyńców pozdrawiamy i serdecznie dziękujemy 🤩❤️ Jesteście cudowni😘🤩❤️ czuwaj

N A B Ó R

07 września, 21:34, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Drodzy mieszkańcy Miasta i Gminy Jedwabne!

Rozpoczynamy nabór do drużyny harcerskiej, która działa przy M-GOK Jedwabne.
Zapisy telefonicznie: tel. 862172124, 500175636 lub email:mgokjedwabne@wp.pl

Serdecznie zapraszamy! Czuwaj

17 Urodziny Agapy…

07 września, 20:54, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

W dniach 30-31 sierpnia 2021 roku w M-GOK-u z okazji 17 urodzin naszej drużyny harcerskiej został zorganizowany biwak dla harcerzy, podczas którego został przeprowadzony ,,bieg po mundur”.

Była również zabawa w szukanie zaginionego kubka harcerskiego: jeden patrol stworzył plan – mapę, w którym była odpowiedź gdzie się znajduje kubek, drugi patrol miał za zadanie odnalezienie kubka. Były również podchody, ale ze względu na złą pogodę odbyły się w sali kinowej.

Na wyciszenie emocji było szycie zabawek. Uwieńczeniem naszego biwaku było wniesienie tortu i jego degustacja. Ten czas był bardzo ciekawie spędzony. Czekamy na kolejne takie spotkanie.

Eliza Szmitko

Dożynki w Parafii Jedwabne połączone z akcją charytatywną dla Juleczki

07 września, 20:36, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

29.08.2021 roku nie mogło zabraknąć naszych harcerzy, którzy z puszkami stali przed i po każdej mszy pod kościołem św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem. Po uroczystościach uczestnicy wzięli udział w przemarszu dożynkowym z kościoła do parku przy M-GOK, aby oficjalnie rozpocząć wydarzenie.

Tegoroczne dożynki były zupełnie inne i wzbudziły ogromne zainteresowanie. Mieszkańcy i goście mogli spróbować smacznych potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Jedwabne, obejrzeć pokaz umiejętności strażaków z OSP Jedwabne oraz zaprzyjaźnionych gmin, wziąć udział w zabawach prowadzonych przez grupę morsów z Jedwabnego oraz w różnego rodzaju konkursach.

Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych zapewnili również animatorzy, którzy malowali dzieciom twarze, wykonywali syntetyczne warkoczyki, rozdawali watę cukrową i popcorn za ,,symboliczny grosz”. Stoisk z ciastami, kartoflakiem i zabawkami było dużo – dla każdego coś miłego. Była to niezapomniana i pełna wzruszeń niedziela, która zaowocowała uzbieraniem 28,366.24 zł.

Gorące podziękowanie za udział w akcji charytatywnej „POMOCNA DŁOŃ – KAŻDY MOŻE POMÓC”

24 sierpnia, 22:14, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Od 18 lutego do 31 lipca 2021 roku trwała akcja charytatywna przeprowadzona w celu wsparcia Komendanta Hufca ZHP Nadnarwiańskiego im. Adama Chętnika w Łomży, hm. Wiesława Domańskiego. W wyniku wypadku komunikacyjnego doznał on urazu kręgosłupa. Mimo operacji okazało się, że ma porażenie obydwu nóg i brak w nich czucia. Szansa na powrót do zdrowia i poprawę sprawności to długotrwała i kosztowna rehabilitacja i specjalistyczne leczenie. Akcja organizowana była również w następujących formach:

 • Pokazy Morsów i 💦morsowanie 👍💪
 • 46. Licytacji 👍
 • Pchli Targ🙂
 • Przygarnij roślinę doniczkową🥀

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i działający przy nim harcerze z 21 DH „Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego w Jedwabnem serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w wyżej wymienionej akcji. Cieszymy się, że wsparliście naszą akcję sercem❤️, dobrym słowem i datkami, które wpłaciliśmy dla druha harcmistrza Wiesława Domańskiego. Dziękujemy jeszcze raz Wszystkim i każdemu z osobna za Wasze gorące i Wielkie serca❤️😘.

1 sierpnia 1944 – Pamiętamy

01 sierpnia, 15:31, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Piknik rodzinny „SamoRządowe Przygody z Nauką”

26 lipca, 16:20, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Dzień Dziecka

02 czerwca, 15:00, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
1 czerwca 2021 roku o godzinie 14.00 odbył się Dzień Dziecka zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek w Jedwabnem z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców, którzy pod czujnym okiem instruktorów i harcerzy brali udział w:
– skakaniu na skakance
– malowaniu karykatur
– zabawach z chustą animacyjną
– Gąski, gąski do domu
– Baba Jaga patrzy…
– malowaniu kredą
– puszczaniu baniek mydlanych
Popularność miały też baloniki, z których dzieci uczyły się modelować i skręcać: kwiatki, pieski, miecze itp.
W trakcie Dnia Dziecka wszyscy uczestnicy otrzymali watę cukrową.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i miłą zabawę.

Zajęcia sportowe z Agapą

30 maja, 23:43, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Harcerze z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego zaproponowali zajęcia sportowe, które były jednym z zadań propozycji programowej ,,Niebo pełne gwiazd”, w której biorą udział 🙂
Jeśli poczuliście spadek formy przez kwarantannę to zapraszamy do udziału w różnych formach sportowych. Zyskajcie dzięki naszemu filmikowi i naszym propozycjom motywację do zdrowego trybu życia🌞 ,,W zdrowym ciele zdrowy druh/druhenka”

Urodziny Druhny

22 maja, 15:04, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Czuwaj. W dniu dzisiejszym odbyła się zbiórka drużyny, która rozpoczęła się apelem. Na zbiórce przygotowaliśmy dla naszej Drużynowej niespodziankę w postaci przyjęcia urodzinowego.

Żywa Lilijka Pamięci

16 maja, 21:29, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Delegacja z naszej drużyny wzięła udział w sadzeniu lasu w kształcie harcerskiej lilijki, która będzie widoczna z lotu ptaka – pozostanie jako pamiątka setnych rocznic wielkich bitew. Jako symbol i hołd ponad 20 tysiącom żołnierzy – harcerzy, którzy walczyli w 1920 roku.⚜

Po uroczystych przemówieniach z przydzielonymi sadzonkami buków rozpoczęliśmy zasadzanie. Czas na sadzeniu upłynął bardzo szybko👍💪 Jesteśmy zadowoleni, że wzięliśmy udział w tak ważnym wydarzeniu. Na koniec otrzymaliśmy niespodzianki w formie różnorodnych gadżetów, słodycze itp. Odbyło się również ognisko z kiełbaskami.

Wystawa portretów

15 maja, 23:14, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Zapraszamy do oglądania wystawy fotograficznej autorstwa Pawła Stanisława Dąbrowskiego pt. ,,Portrety” – zdjęcia portretowe harcerzy z 21 DH,, Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem. Wystawę można oglądać w dniach od 15.05.2021 roku do 12.06.2021 roku. Czuwaj

P A M I Ę T A M Y

03 maja, 22:00, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Udział delegacji 21 Drużyny Harcerskiej „Agapa – Pomocna dłoń” na uroczystościach 3-majowych w Jedwabnem

Wesołego Alleluja!

03 kwietnia, 17:23, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Dzień Myśli Braterskiej 2021

22 lutego, 19:19, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski


Akcja charytatywna „POMOCNA DŁOŃ – KAŻDY MOŻE POMÓC’’

18 lutego, 21:13, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”
(Papież Franciszek)

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i działający przy nim harcerze z 21 DH „Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego w Jedwabnem serdecznie zapraszają do udziału w akcji charytatywnej pn. „POMOCNA DŁOŃ-KAŻDY MOŻE POMÓC’’.

Zbiórkę organizujemy w celu wsparcia Komendanta Hufca ZHP Nadnarwiańskiego im. Adama Chętnika w Łomży – harcmistrza Wiesława Domańskiego. W wyniku wypadku komunikacyjnego doznał on urazu kręgosłupa. Mimo operacji okazało się, że ma porażenie obydwu nóg i brak w nich czucia. Szansa na powrót do zdrowia i poprawę sprawności to długotrwała i kosztowna rehabilitacja i specjalistyczne leczenie. My również postanowiliśmy Go wesprzeć.

POMAGAJCIE RAZEM Z NAMI! Akcja trwała od 18 lutego do 31 lipca 2021 r. i będzie w następujących formach:

 1. PCHLI TARG – licytacja ,,podarowanych” przez Was przedmiotów
 2. Wyrób i sprzedaż palm wielkanocnych wykonanych podczas warsztatów rękodzieła artystycznego w M-GOK
 3. Zbiórka pieniężna podczas morsowania
 4. I inne…, a jakie podamy w marcu

Akcję rozpoczynamy licytacjami przedmiotów, które można przekazać na ten cel do M-GOK w Jedwabnem. Będą one wystawiane na Facebook profilu M-gok Jedwabne na licytację. Liczymy na wsparcie i Wasz udział w naszej akcji.

PCHLI TARG polega na przyniesieniu i przekazaniu przedmiotu, którego nie używasz, a Chciałbyś w taki sposób wesprzeć naszą akcję.

ZAPRASZAMY i ZACHĘCAMY DO LICYTOWANIA 🙂

Pieniądze z licytacji przedmiotów sami będziecie wrzucać do przygotowanej i zaplombowanej na ten cel puszki.

1% podatku dochodowego za 2020 rok

06 lutego, 16:30, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

WOŚP 2021 – Podsumowanie

05 lutego, 22:07, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

29. Finał za nami. 👍💪Ale jaki to był Finał! 🤩 Wierzymy, że dobro wraca. 👍Gramy bo taka jest potrzeba. To co wspólnie robimy jest pięknym świadectwem ogromnej ludzkiej dobroci, życzliwości i przyjaźni. Kochani, dziękuję wszystkim, którzy tworzyli naszą grupę ,,Agapa i Przyjaciele”! – 16 wspaniałych ludzi 🙂

Wszyscy wiemy, że pod każdym względem w tym roku nie było łatwo i lekko. Dlatego serdecznie dziękuję wolontariuszom i ich rodzicom💓, którzy pomimo mrozu i śniegu byli tego dnia ze mną – zbieraliśmy na szczytny cel💓. Jestem pełna podziwu dla Waszego zaangażowania, wytrwałości oraz gorących serc💓 dziękuję wszystkim i każdemu z osobna.

Jestem z Was mega dumna. Naszego rekordu niestety nie pobiliśmy – uzbieraliśmy – 10,684,07 zł, oraz 10 srebrnych pierścionków i 24 srebrne zawieszki. Ale Jesteśmy zadowoleni 🙂 i z takiego wyniku 🙂

Serdeczne podziękowania dla:

 • Stowarzyszenie Wędkarskie ,,Koledzy Karpia” w Jedwabnem
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Jedwabnem, a szczególne podziękowania dla druha Macieja Domaszewskiego
 • ,,Bar u Lepaka” – pani Anna Kossakowska
 • Sklep ,,Kamiś” w Jedwabnem – pani Renata Mołas
 • Sołtys Burzyna – pani Renata Wądołowska
 • Fotorelacja morsowania – pan Dariusz Grabowski
 • Nowo tworząca się grupa Morsy – Jedwabne

Podziękowania dla Przyjaciół Agapy:

 • Andrzej Polkowski
 • Patryk Przestrzelski
 • Artur Orszewski
 • Aneta Kalista
 • Sylwia Siedlecka
 • Elżbieta Dymnicka
 • Marta Kisielewska
 • Barbara Kisielewska
 • Monika Wądołowska
 • Klaudia Bogusz

Podziękowania papierowe otrzymacie na zbiórce harcerskiej z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Jeszcze raz serdecznie dziękuję w imieniu całej 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego oraz przyjaciół Agapy dla całej cudownej lokalnej społeczności, która co roku czeka na to, aby wspomóc Fundację i wypatruje Nas na ulicach Jedwabnego oraz wspaniałych ludzi z Łomży, Wizny, Burzyna, Dobrzyjałowa, Drozdowa, Stawisk, Przytuł i pozostałych miejscowości, które odwiedziliśmy – Jesteście Wielcy 👍💪🌞 i macie ogromne gorące serduszka💓. Do zobaczenia🙂 Siema! 🌞

W konkursie wewnętrznym na ,,Najlepszy Wolontariusz” wśród harcerzy z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego I miejsce zajęła Wiktoria Sara Kalista, oraz przyznałam dwa wyróżnienia dla: Klaudii Siedleckiej i Kamila Dymnickiego. 🏆🏆🏆

Gratuluję Wszystkim i Wiem, że Wasza służba/ dobro na rzecz innych kiedyś do Was wróci.💓💪👍 Jestem dumna z Was Wszystkich.💓 Jesteście Wielcy i macie ogromne Serca💓 Czuwaj

hm. Marzena Bagińska
drużynowa

Zdjęcia z morsowania (autor: Druh Przyboczny)

Zdjęcia z kwestowania (fot. Agapa i Przyjaciele)

WOŚP 2021 – Zapowiedź

30 stycznia, 14:10, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Siema!💪👍😘 Wolontariusze z Agapy i ich przyjaciele już po raz kolejny meldują gotowość do służby i pracy – dla innego człowieka. Mamy gorące serducha i lubimy pomagać! Puszka – jest! Pełne zaangażowanie – jest! Środki bezpieczeństwa – są! Widzimy się podczas zbiórki w niedzielę, w dniu 29. Finału WOŚP! 31.01.2021 roku będzie 16 wolontariuszy 🙂 Każdy kolejny Finał WOŚP to czas, w którym wszyscy Polacy łączą się w jednym celu – aby zebrać środki dla polskich szpitali.

W Jedwabnem będą kwestowali: Kasia, Klaudia, Kamil, Wiktoria. Spotkacie ich pod kościołem przed i po mszach na: 7.30, 9.30, 12.00 i 17.00. Będą też stać pod Biedronką, Jedynką i Prim w godz. 11.00, 12.00, 13.00 🙂

Dobrzyjałowo (8:00, 9:30, 11:30) oraz Przytuły (9:00 i 11:30): Andrzej i Klaudia

Burzyn (9:00, 10:30 i 12:00): Amelia, Monika i Renata

Drozdowo (7:30, 10:00 i 16:00): Izabela i Marzen

Puchały (9:00, 12:00), Gać (13:00), Wygoda (9:00, 10:30, 12:00): Artur, Julia, Karolina

Wizna (9:00, 10:00, 10:30, 12:00): Paweł

Łomża (okolice Orlenu na Piłsudskiego): Patryk

Dodatkową atrakcją i możliwością wrzucenia do WOŚP puszki będzie – morsowanie nad stawem w sobotę w Jedwabnem o godzinie 12:00. Można będzie popatrzeć albo również pomorsować 👍😁 Oczywiście prosimy o zachowanie bezpieczeństwa w związku ze stanem epidemicznym. Prosimy nie tworzyć zgromadzeń i stosować wszystkie możliwe środki ostrożności. Grajmy ale uważajmy na siebie i swoich bliskich.

Nasza puszka znajduje się również w zaprzyjaźnionym z nami ,,Bar u Lepaka’’, który na pewno każdy z Was zna. Zamawiajcie pyszne jedzonko i wrzucajcie do puszki. Będziemy wdzięczni za każdą symboliczną złotówkę. 👍 Wiemy, że wspólnie osiągniemy wiele 💪 w grupie siła. Liczymy na Wasze gorące serca 😍Siema!💪

Poniżej relacja fotograficzna z naszego spotkania organizacyjnego
przygotowana przez Druha Przybocznego, „Staśka”:

 

Występy naszych Harcerek i Harcerza

08 grudnia, 19:34, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

ELIZA SZMITKO – 3 MIEJSCE W KAT. KL. IV-VI

KAMIL DYMNICKI – WYRÓŻNIENIE W W/W KATEGORII

GRATULUJEMY WSZYSTKIM!

/Kadra

1% – podziękowanie

08 grudnia, 15:06, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

PODZIĘKOWANIE

Protokół z VI Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej

02 grudnia, 20:04, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Protokół z VI Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej

z dnia 30.11.2020 roku

w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem

Komisja w składzie:

 1. Celina Borawska
 2. Izabela Cierpikowska
 3. Jolanta Zejer

po wysłuchaniu online 32 prezentacji w trzech kategoriach wiekowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii klas I-III:

 • I miejsce – Oliwia Winiarek
 • II miejsce – Zofia Bańkowska
 • III miejsce – Lena Błaszczak

Wyróżnienia:

 • Laura Szmitko
 • Lidia Kossakowska
 • Weronika Śledziewska

W kategorii klas IV-VI:

 • I miejsce – Ewelina Matejko
 • II miejsce – Aleksander Szymański
 • III miejsce – Eliza Szmitko

Wyróżnienia:

 • Amelia Piotrowska
 • Dominika Sobuta
 • Kamil Dymnicki
 • Łucja Baczewska

W kategorii klas VII-VIII:

 • I miejsce – Katarzyna Boguska
 • II miejsce – Aleksandra Sokołowska
 • III miejsce – Oliwia Szmitko

Wyróżnienia:

 • Kalina Luchcińska
 • Kinga Bagińska
 • Nikola Wiśniewska
 • Malwina Leszczyńska

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w VI Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Informacja o odbiorze nagród zostanie udostępniona w terminie do 9 grudnia.

KADRA 21 DH AGAPA POMOCNA DŁOŃ GRATULUJE CZŁONKOM DRUŻYNY:

 • Elizie Szmitko – za zajęcie III miejsca w kategoriilas IV-VI
 • Kamilowi Dymnickiemu – za otrzymane wyróżnienie w w/w kategorii.

102. rocznica odzyskania Niepodległości

13 listopada, 12:50, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

11 listopada 2020 r. pamiętając o panujących obostrzeniach w związku z trwającą epidemią koronawirusa, mieszkańcy gminy Jedwabne stawili się, aby uczcić dzisiejsze święto. Punktualnie o godzinie 9:30 w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział władze samorządowe, harcerze oraz zgromadzeni mieszkańcy Gminy.

Każdy z obecnych na uroczystości otrzymał od harcerzy kotylion wykonany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem. Biało-czerwona rozeta przypinana do garderoby stanowi manifest patriotyzmu i przynależności do Narodu Polskiego. Zawsze noszono je z dumą w ważnych dla kraju momentach. Na zakończenie, pod tablicą upamiętniającą wywóz Polaków na Sybir, oczekujące delegacje oddały hołd i złożyły kwiaty. W składzie delegacji znaleźli się:

 • Adam Mariusz Niebrzydowski – Burmistrz Jedwabnego
 • Andrzej Górski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem
 • Wiesław Olszewski – radny Powiatu Łomżyńskiego
 • Marzena Bagińska – Drużynowa 21 DH „Agapa – Pomocna dłoń” im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego

Źródło: FB – Gmina Jedwabne (Adrian Górski)

Festiwal – wyłącznie online

05 listopada, 22:51, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Instruktaż wykonania KOKARDY NARODOWEJ z papieru

05 listopada, 22:40, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Do wykonania kokardy potrzebne będą:

 1. dwie kartki A4 białe
 2. jedna kartka A4 czerwona
 3. klej
 4. nożyczki
 5. linijka
 6. cyrkiel i ołówek

Sposób wykonania:

 1. Na kartce białej formatu A4 rysujemy dwa koła o średnicy 6 cm i jedno koło o średnicy 4 cm – wycinamy je i odkładamy na bok.
 2. Na kartce A4 czerwonej w pionie rysujemy paski o długości 21 cm i szerokości 1,5 cm, następnie wycinamy 7 pasków, każdy pasek przecinamy na pół wyjdzie nam 14 pasków o długości 10,5 cm. Jeden pasek odkładamy na bok. Teraz sklejamy końcówki pasków ze sobą i odkładamy na bok.
 3. Na kartce białej formatu A4 w pionie rysujemy paski o długości 20 cm i szerokości 1,5 cm, następnie wycinamy 5 pasków, każdy pasek przecinamy na pół wyjdzie nam 10 pasków o długości 10 cm. Jeden pasek odkładamy na bok. Teraz sklejamy końcówki ze sobą i odkładamy na bok.
 4. Paski, które zostały biały i czerwony nakładamy na siebie i na końcówce rysujemy trójkąt następnie go wycinamy.
 5. Do ręki bierzemy koło o średnicy 6cm i na nie kolejno naklejamy przygotowane czerwone paski. Doklejamy do nich białe paski w taki sposób, aby znalazły się one pomiędzy czerwonymi i wystawały na około 0,5 cm poza czerwone.
 6. Odwracamy kotylion i naklejamy z tyłu kotylionu odłożony pasek biały i czerwony z wyciętym trójkątem. Pamiętajmy, żeby po odwróceniu biały pasek znajdował się po lewej stronie. Dlatego kleimy biały pasek z prawej strony a czerwony z lewej. Smarujemy klejem drugie koło o średnicy 6cm i przyklejamy na paski.
 7. Odwracamy kotylion na prawą stronę smarujemy klejem koło o średnicy 4cm i przyklejamy na paski.
 8. Z taśmy dwustronnej odcinamy mały prostokąt i przyklejamy z tyłu kotylionu – posłuży on do przymocowania go na ubraniu. Taki kotylion będzie się pięknie prezentował na uroczystościach.

Zachęcamy do wykonania.

Podsumowanie akcji Pamiętamy

31 października, 21:24, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

30 listopada 2020 roku o godzinie 15:00 w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego. Uczestnicy wykonywali stroiki, wiązanki i dekoracje z naturalnych materiałów: igliwia, gałązek świerku, suszonych kwiatów ogrodowych, orzechów, szyszek i jarzębiny.

Nasze warsztaty to akcja pt. ,, PAMIĘTAMY”, która miała na celu zachęcenie wszystkich do tego, by przy okazji sprzątania grobów swoich bliskich zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęli chociaż jeden grób. Społeczna i edukacyjno – historyczna akcja ma na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej poprzez czynne dbanie o opuszczone groby.

Naszym zdaniem szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych trawą starych grobów znajdujących się na naszym cmentarzu.

Powstałe rękodzieła zaniesione zostały 30.10.2020 roku na opuszczone i wcześniej uporządkowane groby znajdujące się na cmentarzu Parafialnym w Jedwabnem, oraz na Groby Żołnierzy poległych za Naszą Ojczyznę i pod Pomnik Sybiraka. Opuszczone mogiły uporządkowane zostały przez harcerzy z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego i ich rodziny.

Warsztaty plastyczno – techniczne – ,,Kotyliony narodowe „

31 października, 21:00, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem serdecznie zaprasza na warsztaty 4 listopada 2020 roku o godzinie 17:00. Tematem warsztatów, będą symbole narodowe. Uczestnicy samodzielnie wykonają kokardę narodową z biało – czerwonych kartek o różnej szerokości. Biało – czerwona rozeta przypinana do garderoby stanowi manifest patriotyzmu i przynależności do narodu polskiego. Noszono ją z dumą w ważnych dla kraju momentach.
Wykonane kokardy zostaną rozdane mieszkańcom przez harcerzy z 21 DH ,, Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego – podczas Święta Niepodległości 11 listopada. Serdecznie zapraszamy
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW NA WARSZTATACH OGRANICZONA (DO 5 OSÓB)

Warsztaty rękodzieła artystycznego – ,,Naturalne kompozycje – stroiki, wiązanki… „

24 października, 20:55, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem serdecznie zaprasza na warsztaty 30 października 2020 roku o godzinie 15.00.Będziemy wykonywać stroiki, wiązanki itp. z naturalnych materiałów: igliwia, gałązek świerku, suszonych kwiatów ogrodowych, orzechów, szyszek, jarzębiny itp. Jeżeli Chciałbyś lub Chciałabyś wesprzeć naszą akcję pt. ,, PAMIĘTAMY” zapraszamy do wspólnego tworzenia. Powstałe rękodzieła zaniesione będą 31.10.2020 roku na opuszczone i wcześniej uporządkowane groby znajdujące się na cmentarzu Parafialnym w Jedwabnem.
Zapomniane i zaniedbane mogiły uporządkują harcerze z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego i ich rodziny.

Podsumowanie akcji

26 września, 21:35, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Za nami akcja „Sprzątanie Świata”, która odbyła się podczas zbiórki drużyny – 26 września 2020 r. o godz. 15.00 pod hasłem ,,sprzątamy-zmieniamy!”.

Składam serdeczne podziękowania dla Was drodzy harcerze za zaangażowanie się w zorganizowaną akcję. Inicjatywa ta pokazuje, że nadal jest ona potrzebna, gdyż w dalszym ciągu ludzie porzucają odpady w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych.

Akcja „Sprzątanie Świata” zakończyła się sukcesem. Uzbieraliśmy 30 worków odpadów. Jestem z Was bardzo dumna 🙂. Jesteście Wielcy 💪👍🌞

Czuwaj

Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”

19 września, 12:54, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski
Tegoroczna akcja niewątpliwie będzie inna niż poprzednie z powodu pandemii Covid-19, pomimo to serdecznie zachęcam harcerzy do udziału w akcji.
21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego działająca przy M-GOK Jedwabne przeprowadzi harcerską akcję sprzątanie świata – 26.09.2020 roku o godz. 15.21 podczas zbiórki drużyny.
Polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
Do zobaczenia na zbiórce drużyny 26.09.2020 roku o godz. 15.21 a o godz. 14:00 – zbiórka zastępu młodzików 😉

To był nietypowy rok harcerski…

04 września, 20:45, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

szczególnie jego druga połowa. Potem wakacje też zupełnie inne… 🤔 Czy lepsze to się okaże na zbiórce organizacyjnej 😉 Niestety co dobre szybko się kończy 😏 wakacje już za nami…. i w związku z tym z naładowanymi słońcem bateriami 😉 wchodzimy w nowy rok harcerski 2020/2021, który wierzę że będzie lepszy niż poprzedni i tego Wam i sobie życzę. Zapraszam na pierwszą po wakacjach zbiórkę organizacyjną razem z rodzicami 12. 09.2020 roku o 12.21 czuwaj. Liczę na Waszą obecność

Zlot Druha Szarego 2020

17 marca, 21:21, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

W dniach 6-8 marca nasza drużyna „Agapa – Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego wzięła udział w Ogólnopolskim Zlocie Druha Szarego, który odbył się w szkole w Piątnicy. Pierwszego dnia Zlot został otwarty apelem powitalnym. Wieczorem odbywały się zabawy, uczestnicy integrowali się.

Drugiego dnia wszystkie drużyny pojechały autobusem do Drozdowa, gdzie wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej. Podczas której opowiadano historie o ks. Kazimierzu Lutosławskim. Po powrocie do Piątnicy odbył się bieg harcerski polegający na pokonaniu trasy o długości kilku kilometrów, podczas której harcerze mieli do wykonania różne zadania. Po ukończonym biegu drużyny wróciły do szkoły i zjadły gorący obiad. Około godziny 18.00 zaczęła się wieczornica. Zostali na nią zaproszeni specjalni goście, którzy opowiadali o Druhu Szarym.

Każda drużyna zaprezentowała się podając informacje od kiedy powstała oraz który raz biorą udział na zlocie. Po wieczornicy druhny i druhowie zorganizowali różne gry i zabawy integracyjne. Ostatniego dnia odbył się apel pożegnalny podsumowujący całe trzy dni. Następnie drużyny harcerskie udały się na Mszę Świętą do kościoła w Piątnicy. Po liturgii druhny i druhowie wrócili do swych rodzin. Podczas całego zlotu panowała miła i życzliwa atmosfera. Chciałabym wziąć udział w kolejnym zlocie.

Czuwaj
dh. Eliza Szmitko

Poniżej zdjęcia, na których jesteśmy:

Więcej zdjęć: https://fotodabrowski.eu
Foto: dh Paweł Dąbrowski & hm. Marzena Bagińska

Zbiórki wstrzymane

11 marca, 22:32, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Dzień Myśli Braterskiej 2020

22 lutego, 18:49, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

1% podatku dla Agapy

21 lutego, 18:36, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Kwesta – WOŚP 2020

16 stycznia, 22:09, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

12.01.2020, wzorem lat ubiegłych nasza drużyna uczestniczyła w kweście z okazji 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla dziecięcej medycyny zabiegowej. W tym roku Finał odbywał się pod hasłem WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD!

Nasza drużyna oraz Przyjaciele (19 osób) obstawiało z puszkami miejscowości takie jak: Jedwabne, Burzyn, Wizna, Przytuły a następnie także Łomża. Agapowicze i Przyjaciele zebrali łącznie 14.927,02 + waluta obca. PRZEKROCZYLIŚMY 15.000 ZŁ! PO RAZ KOLEJNY, POBILIŚMY NASZ REKORD! Po raz pierwszy, liderem Agapy nie był Patryk Przestrzelski (1.499,77 zł + waluta obca), a Natalia Klepadło, która kwestowała gościnnie z Łomży (2.394,70 zł oraz 2 zł okolicznościowe – 20 lat WOŚP, 2 zł okolicznościowe – polski sierpień ’80 oraz waluta obca). Na podium znalazł się również Paweł Stanisław Dąbrowski (1.122,46 PLN oraz waluta obca), który w dniu finału grał dla WOŚP pełne 22 godziny bez zmrużenia oka i dalej gra – koordynuje licytacje internetowe łomżyńskiego sztabu WOŚP.

NASZE ZDJĘCIA Z KWESTY:

INFORMACJA DLA AGAPY:
Rozliczenia znajdują się fizycznie u mnie. Na najbliższą zbiórkę, po feriach, przywiozę.

tekst: Paweł S. Dąbrowski

Znów gramy z WOŚP

10 stycznia, 18:04, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Kochani jak co roku harcerze z 21 DH,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego wraz z przyjaciółmi drużyny będą kwestować na rzecz WOŚP. W SUMIE 17 osób. Wolontariusze kwestować będą przy kościołach: w Jedwabnem, Wiźnie, Burzynie i Przytułach.  Liczymy na Państwa gorące Serca i wsparcie  Dziękujemy.

Pomagajmy  Siema

Choinka 2019

02 stycznia, 15:12, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

21 grudnia 2019 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbyło się spotkanie choinkowe. Uczestniczyły w niej dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej . Choinka zorganizowana została przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnem.

Pan Burmistrz Adam Mariusz Niebrzydowski przywitał przybyłych gości oraz przekazał życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, zaprosił na część artystyczną pt.: „Zwyczaj śpiewania Kolęd i obyczaje bożonarodzeniowe” przygotowaną przez 21DH „ Agapa – Pomocna Dłoń” im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego.

Najbardziej oczekiwany gość tego wieczoru – Św. Mikołaj – przybył na głośne wołanie wszystkich zebranych.

Wręczane prezenty wywołały uśmiech na twarzach obdarowanych dzieci oraz wiele radości.

Spotkanie zakończono pamiątkowym zdjęciem uczestników z Mikołajem.

Na prośbę OPS w Jedwabnem nasza drużyna przygotowała przedstawienie o obyczajach bożonarodzeniowych i śpiewała kolędy. oczywiście nasze piękne druhenki pomagały Mikołajowi w rozdawaniu paczek
Wszystkim życzymy Szczęśliwego Nowego 2020 Roku.

Opracowanie: OPS w Jedwabnem

Skrót z Festiwalu

13 grudnia, 21:28, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Nikola Wiśniewska – „Miasto 44”

24 listopada, 22:30, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

V FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ

19 listopada, 23:58, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

W sobotę 16.11.2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem odbył się V Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej.

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem pani Jadwiga Bekus powitała wszystkich przybyłych gości: nauczycieli, opiekunów, rodziców oraz uczestników gratulując odwagi i życząc wszystkim powodzenia. Celem festiwalu jest pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju oraz wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej.

Uczestników oceniało jury w składzie:

 • phm. Elżbieta Szleszyńska
 • Jolanta Zejer
 • Angelika Chrostowska

po wysłuchaniu 38 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii wiekowej klas I-III szkoły podstawowej:

 • I miejsce – Wiktoria Osiecka
 • II miejsce – Lidia Kossakowska
 • III miejsce – Lena Błaszczak
 • Wyróżnienie – Gabriela Dziedzic
 • Wyróżnienie – Natalia Niecikowska

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:

 • I miejsce – Oliwia Szmitko
 • II miejsce – Malwina Leszczyńska
 • III miejsce – Bartosz Klimowicz
 • Wyróżnienie – Aleksandra Szmitko
 • Wyróżnienie – Kinga Bagińska
 • Wyróżnienie – Karolina Chojnowska
 • Wyróżnienie – Eliza Szmitko

W kategorii – VII -VIII szkoły podstawowej:

 • I miejsce – Katarzyna Boguska
 • II miejsce – Aleksandra Święszkowska
 • III miejsce – Ewelina Osiecka
 • Wyróżnienie – Monika Mieczkowska
 • Wyróżnienie – Anna Modzelewska

Festiwal spełnił zakładane cele: uaktywnił szkoły podstawowe w kształtowaniu postaw patriotycznych, przypomniał stare i zapomniane piękne pieśni patriotyczne i harcerskie. Dostarczył niezapomnianych przeżyć zarówno artystycznych jak i patriotycznych.

Nagrody:
statuetki i medale oraz poczęstunek dla uczestników ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnem, której serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i pięknej postawy patriotycznej.

Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada, 21:55, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

11 listopada, Święto Odzyskania Niepodległości nasza drużyna spędziła wspólnie czas na mszy świętej, przed którą odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły w Jedwabnem, następnie wszyscy udaliśmy się pod pomnik Sybiraka. Złożyliśmy tam kwiaty oraz znicze, po czym poszliśmy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jedwabnem, gdzie oglądaliśmy interesujący film historyczny z 1937 roku. O godzinie 12.00 odśpiewaliśmy hymn narodowy. W M-Goku była przepyszna grochówka, którą wszyscy ze smakiem zjedliśmy.

Tekst: dh. Weronika Wiśniewska,
foto: hm. Marzena Bagińska, dh Paweł Dąbrowski

Zapraszamy na zbiórki

07 listopada, 12:44, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Dołącz do 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego w Jedwabnem. Harcerze z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego w Jedwabnem zapraszają dzieci i młodzież na różnorodne zajęcia: dzieci w wieku od 10 lat  – zajęcia ogólnorozwojowe, integracyjne, gry i zabawy oraz wiele innych praktycznych zajęć. Zbiórki odbywają się  w soboty o 12.21 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem.

Jeżeli lubisz poznawać ludzi, spędzać mile i pożytecznie czas zapraszamy do naszej drużyny. Rozpoczęliśmy  nowy rok harcerski 2019/2020!

Informacje: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem, ul. Piękna 8, Tel 86 217 21 24 lub 500 175 636.

Z A P R O S Z E N I E

01 listopada, 23:03, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem
i 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego
serdecznie zapraszają na

V FESTIWAL PIEŚNI
PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ

który odbędzie się 16 listopada 2019r. o godzinie 10.00 w sali kinowej M-GOK. W programie prezentacje nieznanych i zapomnianych Polskich Pieśni Patriotycznych i Harcerskich.

Zgłoszenia: do dn. 8.11.2019
Więcej info: https://www.facebook.com/mgokjedwabne/posts/177473313423267

Zaproszenie na rekolekcje intronizacyjne

17 października, 12:34, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

15 lecie istnienia drużyny

06 października, 17:58, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

14 września bieżącego roku obchodziliśmy 15 – lecie naszej drużyny harcerskiej. Uroczystość odbyła się w parku obok Miejsko Gminnego Domu Kultury, gdzie od początku działalności mieści się nasza siedziba. Wraz z urodzinami drużyny postanowiliśmy zorganizować zbiórkę naborową.

Uroczystość zaczęła się ok. godziny 12:30 nauką musztry przeprowadzoną przez phm. Sławomira Sienkiewicza z Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży. Po musztrze odbyła się gawęda naszej drużynowej hm. Marzeny Bagińskiej odnośnie prawdziwej przyjaźni. Przyboczna Ania Nosek poprzez metaforę małego i dużego słonia uświadomiła nam, że nie warto się poddawać (jako „mały słonik”  może nam się coś nie udać, ale jak urośniemy i będziemy „dużym słoniem” zrealizujemy to!). Po gawędach był czas na strzelectwo – strzelaliśmy do celu z wiatrówki oraz łuku.

Następnie, nasze 3 druhny: Weronika Wiśniewska, Nikola Wiśniewska oraz Karolina Olszewska złożyły Przyrzeczenie Harcerskie na flagę Rzeczypospolitej Polskiej, podczas której zaśpiewaliśmy piosenkę „Harcerskie Ideały”.

Po przyrzeczeniu druh Sławek Sienkiewicz uczył nas rozpalać ognisko przy użyciu krzesiwa oraz jak piec podpłomyki w menażkach oraz puszczaliśmy lampiony przyjaźni. Kulminacyjnym punktem programu było przyjście zaproszonych gości – naszych „dawnych harcerzy Agapy”. Wspominaliśmy dawne czasy. Oj kiedyś to było… J Przyszedł również Pan Andrzej Zapert, który zawsze pomaga i wspiera naszą drużynę. Drużynowa na ręce Pana Andrzeja złożyła order „Przyjaciela21” Skoro urodziny to nie mogło się obyć bez tortu! Zatem pomyśleliśmy życzenie i zdmuchnęliśmy symboliczne świeczki. Ten wieczór z pewnością utkwi w naszej pamięci na dłuuugie lata.

Tekst: dh Paweł Dąbrowski, dh. Weronika Wiśniewska, pion. Izabela Grabowska

Foto: dh Paweł Dąbrowski, pion. Izabela Grabowska

25.05.2019 – zbiórka przygotowana przez Anię Nosek

06 października, 17:52, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

– Kochani jeszcze raz dziękuję za pamięć ?? Pyszne ciasto i przepiękne kwiaty? bardzo mnie wzruszyliście ? to była cudowna niespodzianka? dziękuję – hm. Marzena Bagińska

11.05.2019 r. Bieg po barwy

06 października, 17:44, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

1.06.2019 – Dzień Dziecka

30 sierpnia, 21:28, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

1 czerwca 2019 roku o godzinie 12.00 byliśmy współorganizatorami Dnia Dziecka zorganizowanego prze M-GOK we współpracy z Stowarzyszeniem Wędkarskim ,,Koledzy Karpia” nad stawem numer 1 w Jedwabnem. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, wszyscy pod czujnym okiem instruktorów i harcerzy brali udział w:

 • w torze przeszkód
 • przeciąganiu liny
 • twisterze plenerowym
 • pląsach harcerskich
 • węzłach
 • gorącym kubku
 • skakaniu w workach
 • malowaniu w grupie
 • itp.

Popularność miały też baloniki, z których dzieci uczyły się modelować i skręcać: kwiatki, pieski, miecze itp.  Nad kolejną atrakcją czuwał druh Maciej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem, który rozpalił ognisko i do końca imprezy dbał o bezpieczeństwo uczestników.

W trakcie Dnia Dziecka dzieci i młodzież miały możliwość nauki wędkowania pod czujnym okiem wędkarzy ze Stowarzyszenia Wędkarskiego ,,Koledzy Karpia” w Jedwabnem. Po złowieniu ryb na buziach ,,początkujących wędkarzy” gościł uśmiech i duma gdy prezentowali swoje ,,okazy” dla przybyłych rodziców i wszystkich zgromadzonych.

12.05.2019 – Majówka z wędką

30 sierpnia, 20:54, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

Na zaproszenie Stowarzyszenia Wędkarskiego Koledzy Karpia – 12.05.2019 roku nad stawem w Jedwabnem harcerze po raz kolejny mieli możliwość wędkowania czyli świadomego i odpowiedzialnego wędkarstwa poprzez promocję formuły ZŁÓW I WYPUŚĆ . Wędkowanie i obcowanie z naturą to jest to co harcerze lubią najbardziej.

3.05.2019 – Uroczystości Trzeciomajowe

30 sierpnia, 20:46, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

Udział harcerzy z 21 DH ,,Agapa-Pomocna dłoń” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego w uroczystościach 3 – Majowych – pełnienie wart i składanie kwiatów.

20.04.2019 – Adoracje

30 sierpnia, 20:38, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

Wielka Sobota to czas czuwania w ciszy i skupieniu przy Grobie Pańskim i adoracji Najświętszego Sakramentu. Tego dnia sprawowana jest liturgia Wigilii Paschalnej.

W Wielką Sobotę zgodnie z tradycją, poza świeceniem pokarmów wierni odwiedzają kościoły, by pomodlić się przy Grobie Pańskim. Grób Pański to najważniejsze miejsce w każdym kościele.

Liturgia Wigilii Paschalnej pełna jest symboli, którymi są: światło, woda, słowo i uczta. Kapłan przed bramą świątyni poświęca ogień – symbol światłości wiekuistej. Od tego ognia zapala paschał – symbol Chrystusa zmartwychwstałego.

Nasza drużyna jak co roku wzięła udział w Liturgii Wigilii Paschalnej (20.04.2019), po której do 24.00 czuwaliśmy modląc się i śpiewając pieśni adoracyjne wspólnie z chórem Publicznego Gimnazjum w Jedwabnem przy Grobie Pańskim.

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI

5.04.2019 – Droga Krzyżowa

30 sierpnia, 20:28, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

5 kwietnia 2019 roku harcerze z naszej drużyny z pochodniami po raz kolejny uczestniczyli w Drodze Krzyżowej z mieszkańcami Gminy Jedwabne, która przeszła ulicami naszego miasteczka.

8-10.03.2019 – XXVI Ogólnopolski Zlot Druha Szarego

29 sierpnia, 22:01, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

W dniach 08-10.03.2019 roku 6 harcerzy z ,,Agapy” wzięło udział w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Druha Szarego – Łomża/Drozdowo. W zlocie uczestniczyło 140 zuchów, harcerzy i instruktorów z różnych zakątków Polski, a nawet z Irlandii. Harcerze z ,,Agapy” przygotowali dla uczestników zlotu konkurs wiedzy o ks. Kazimierzu Lutosławskim.

03.03.2019 – Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

29 sierpnia, 21:58, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, zostało ustanowione na dzień  1 marca, obchodzone jest w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Dnia 03.03.2019r. również w naszej gminie rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość poprzedzona została wykładem historycznym dr Łukasza Lubicz-Łapińskiego z IPN na temat Żołnierzy Wyklętych, które odbyło się w kościele parafialnym w Jedwabnem. Następnie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem księdza Dziekana Jerzego Dembińskiego w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta na cmentarz parafialny, by na grobie zamordowanych „Żołnierzy Wyklętych” złożyć kwiaty i oddać hołd.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne, Wojska Obrony Terytorialnej, mieszkańcy gminy,  zaproszeni goście oraz oczywiście nie mogło zabraknąć harcerzy z naszej drużyny. Po obchodach wszyscy uczestnicy mogli posilić się gorącą grochówką przy plebanii.

13.01.2019 – 27. Finał WOŚP

29 sierpnia, 21:33, autor: hm. Marzena Bagińska - drużynowa

Wierzymy, że dobro wraca. Gramy bo taka jest potrzeba. To co wspólnie robimy jest pięknym świadectwem ogromnej ludzkiej dobroci, życzliwości i przyjaźni. Gorąco dziękuję wszystkim, którzy ofiarowali chociaż jeden grosz lub odrobinę swojego czasu, by pomóc najmłodszym.

Dziękuję za mega wsparcie: Andrzejowi Polkowskiemu, Tomkowi Kostrzeba, Natalii Modzelewskiej i Magdzie Mrozickiej, którzy w tym roku dołączyli do nas, żeby wspólnie kwestować. Miło nam było gościć Was w naszych szeregach.

Wspólnymi siłami zebraliśmy 13.478,60 zł plus waluta obca. Razem to około
13,666. Nasz zeszłoroczny rekord został pobity. Wszyscy Jesteście Wielcy.

Serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy pomimo deszczu i chłodu byli tego dnia ze mną i zbierali na szczytny cel. Serca mamy gorące. Jestem z Was mega dumna.

Wolontariusze:

 • Marzena Bagińska (drużynowa, opiekun i wolontariusz)
 • Maciej Baldachowski
 • Nikola Wiśniewska
 • Zuzanna Boryszewska
 • Aleksandra Boryszewska
 • Julia Kisielewska
 • Izabela Grabowska
 • Justyna Grądzka
 • Weronika Wiśniewska
 • Karolina Olszewska
 • Aleksandra Kryszczyńska
 • Kinga Łepkowska
 • Wiktoria Cwalina
 • Kinga Kowalska
 • Patryk Przestrzelski – najlepszy wolontariusz Agapy
 • Andrzej Polkowski
 • Magda Mrozicka
 • Natalia Modzelewska
 • Tomasz Kostrzeba

hm. Marzena Bagińska, Drużynowa