Archiwum listopad, 2020

O naszej drużynie

21 DH "Agapa-Pomocna dłoń" od września 2004 roku, to grupa harcerzy działających w Gminie Jedwabne pod kierunkiem drużynowej harcmistrz Marzeny Bagińskiej. Nazwa drużyny pochodzi od słowa "agape", które oznacza miłość braterską, pomocna dłoń jak sama nazwa mówi oznacza pomoc innym ludziom.

Spotykamy się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbywają się sobotnie zbiórki oraz różnorodne zajęcia harcerskie rozwijające wszechstronne zainteresowania. Poznać nas można po zielonych lub zielono - granatowych chustach i pagonach oraz granatowych beretach, a także granatowych i zielonych koszulkach z logo.

Drużyna aktualnie liczy 30 harcerzy, w wieku od 10 do 15 lat, którzy działają w środowisku lokalnym oraz poza nim. Drużyna jest aktywna społecznie, organizuje różne imprezy. Mamy na swoim koncie zorganizowanie wielu imprez: Dzień Dziecka, Pchli Targ, Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej, Choinka, Aktywne Miasta oraz bierzemy udział w różnych akcjach charytatywnych, takich jak WOŚP czy np. zbiórka karmy dla schroniska "Arka" w Łomży, zbiórka słodyczy na Mikołajki dla dzieci z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Łomży itp., które sami organizujemy. Ma na swoim koncie zorganizowanie wielu imprez: Dzień Dziecka, Pchli Targ, Festiwal Pieśni Patriotycznej i Harcerskiej, Choinka; udział w akcjach charytatywnych tj. WOŚP, Aktywne Miasta itp.

Zaangażowani jesteśmy także w życie kościoła, uczestnicząc w adoracjach, procesjach i lokalnych uroczystościach religijnych i patriotycznych. Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy cenią wspólne spędzanie czasu, udział w zlotach, biwakach i obozach oraz dążymy do osiągnięcia ,, ideału” zawsze jesteśmy chętni i gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.

Czuwaj hm. Marzena Bagińska


102. rocznica odzyskania Niepodległości

13 listopada, 12:50, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

11 listopada 2020 r. pamiętając o panujących obostrzeniach w związku z trwającą epidemią koronawirusa, mieszkańcy gminy Jedwabne stawili się, aby uczcić dzisiejsze święto. Punktualnie o godzinie 9:30 w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział władze samorządowe, harcerze oraz zgromadzeni mieszkańcy Gminy.

Każdy z obecnych na uroczystości otrzymał od harcerzy kotylion wykonany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem. Biało-czerwona rozeta przypinana do garderoby stanowi manifest patriotyzmu i przynależności do Narodu Polskiego. Zawsze noszono je z dumą w ważnych dla kraju momentach. Na zakończenie, pod tablicą upamiętniającą wywóz Polaków na Sybir, oczekujące delegacje oddały hołd i złożyły kwiaty. W składzie delegacji znaleźli się:

  • Adam Mariusz Niebrzydowski – Burmistrz Jedwabnego
  • Andrzej Górski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem
  • Wiesław Olszewski – radny Powiatu Łomżyńskiego
  • Marzena Bagińska – Drużynowa 21 DH „Agapa – Pomocna dłoń” im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego

Źródło: FB – Gmina Jedwabne (Adrian Górski)

Festiwal – wyłącznie online

05 listopada, 22:51, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Instruktaż wykonania KOKARDY NARODOWEJ z papieru

05 listopada, 22:40, autor: Paweł Stanisław Dąbrowski

Do wykonania kokardy potrzebne będą:

  1. dwie kartki A4 białe
  2. jedna kartka A4 czerwona
  3. klej
  4. nożyczki
  5. linijka
  6. cyrkiel i ołówek

Sposób wykonania:

  1. Na kartce białej formatu A4 rysujemy dwa koła o średnicy 6 cm i jedno koło o średnicy 4 cm – wycinamy je i odkładamy na bok.
  2. Na kartce A4 czerwonej w pionie rysujemy paski o długości 21 cm i szerokości 1,5 cm, następnie wycinamy 7 pasków, każdy pasek przecinamy na pół wyjdzie nam 14 pasków o długości 10,5 cm. Jeden pasek odkładamy na bok. Teraz sklejamy końcówki pasków ze sobą i odkładamy na bok.
  3. Na kartce białej formatu A4 w pionie rysujemy paski o długości 20 cm i szerokości 1,5 cm, następnie wycinamy 5 pasków, każdy pasek przecinamy na pół wyjdzie nam 10 pasków o długości 10 cm. Jeden pasek odkładamy na bok. Teraz sklejamy końcówki ze sobą i odkładamy na bok.
  4. Paski, które zostały biały i czerwony nakładamy na siebie i na końcówce rysujemy trójkąt następnie go wycinamy.
  5. Do ręki bierzemy koło o średnicy 6cm i na nie kolejno naklejamy przygotowane czerwone paski. Doklejamy do nich białe paski w taki sposób, aby znalazły się one pomiędzy czerwonymi i wystawały na około 0,5 cm poza czerwone.
  6. Odwracamy kotylion i naklejamy z tyłu kotylionu odłożony pasek biały i czerwony z wyciętym trójkątem. Pamiętajmy, żeby po odwróceniu biały pasek znajdował się po lewej stronie. Dlatego kleimy biały pasek z prawej strony a czerwony z lewej. Smarujemy klejem drugie koło o średnicy 6cm i przyklejamy na paski.
  7. Odwracamy kotylion na prawą stronę smarujemy klejem koło o średnicy 4cm i przyklejamy na paski.
  8. Z taśmy dwustronnej odcinamy mały prostokąt i przyklejamy z tyłu kotylionu – posłuży on do przymocowania go na ubraniu. Taki kotylion będzie się pięknie prezentował na uroczystościach.

Zachęcamy do wykonania.

|