Coroczna akcja harcerska ,,Pamiętamy”

W dniach 23-31.10.2023 roku harcerze na cmentarzu w Jedwabnem i Burzynie sprzątali opuszczone groby. Ruszyliśmy na ratunek opuszczonym grobom, tym o których możliwe, że już nie ma kto pamiętać. My pamiętamy! Wyrzuciliśmy śmieci, wyrywaliśmy zielsko, grabiliśmy liście i zapalaliśmy symboliczne znicze. Zmęczeni i trochę brudni ale dumni z efektów naszej pracy wróciliśmy do domów.

Już po raz drugi na prośbę pani Basi sprzątaliśmy pomnik jej rodziców gdyż niestety sama nie może tego zrobić. Harcerze z chęcią zawsze pomogą. W tamtym roku w podziękowaniu za naszą pracę otrzymaliśmy „niespodziankę” i zakupiliśmy 6 koszulek z logo drużyny. W tym roku również nie obyło się bez niespodzianek. Chwalono naszą pracę było nam niezmiernie miło i byliśmy mega dumni Uważamy, że pamięć o tych, których nie ma jest bardzo ważna. Odwiedzamy i sprzątamy opuszczone groby, zapalamy znicze i modlimy się za dusze.

Porządkowanie opuszczonych mogił i miejsc pamięci jest też wspaniałą lekcją historii o „Naszej Ojczyźnie” i o „człowieczeństwie”. W ten sposób wyrażamy wdzięczność tym, którzy dla lepszego jutra kolejnych pokoleń poświęcili wszystko. Warto pamiętać, że w przeszłości tkwi klucz do zrozumienia współczesności. Pamiętamy, że zmarli „żyją”tak długo, jak długo żywa jest pamięć o nich”

Zostaw komentarz