03.03.2019 – Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, zostało ustanowione na dzień  1 marca, obchodzone jest w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Dnia 03.03.2019r. również w naszej gminie rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość poprzedzona została wykładem historycznym dr Łukasza Lubicz-Łapińskiego z IPN na temat Żołnierzy Wyklętych, które odbyło się w kościele parafialnym w Jedwabnem. Następnie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem księdza Dziekana Jerzego Dembińskiego w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta na cmentarz parafialny, by na grobie zamordowanych „Żołnierzy Wyklętych” złożyć kwiaty i oddać hołd.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne, Wojska Obrony Terytorialnej, mieszkańcy gminy,  zaproszeni goście oraz oczywiście nie mogło zabraknąć harcerzy z naszej drużyny. Po obchodach wszyscy uczestnicy mogli posilić się gorącą grochówką przy plebanii.

Zostaw komentarz